Máte železnou rezervu? Pokud ne, poradíme, jak na ni
Záchranné sítí v podobě financí, které využijete například na opravu rozbité ledničky, auta nebo jiných potíží, se říká železná rezerva nebo také finanční polštář. Poradíme vám, jak by měla být taková rezerva vysoká a jak si na ni snadno našetřit.
K čemu železná rezerva poslouží? Zachrání vám rodinný rozpočet
V životě téměř každého z nás se občas přihodí situace, kdy se nám hodí nějaké extra peníze navíc v podobě železné rezervy neboli finančního polštáře. Ani sebelepší finanční plán se bez rezervy neobejde.
Odkaz na článek o finančním plánu, který by měl už být na webu
Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat finance na rozbité auto, myčku nebo v případě, kdy nečekaně přijdete o práci. Takové životní situace mohou být už samy o sobě náročné psychicky. A co teprve po té finanční stránce, když nemáte peníze navíc. Můžete se snadno dostat do vážné situace.
Když máte finanční rezervu pro případ krátkodobých komplikací, můžete se s nastalou situací mnohem lépe poprat. Například si nebudete muset půjčovat peníze s nevýhodnými úroky. Železná rezerva zachrání vás osobní i rodinný rozpočet.
Kolik peněz si potřebuji odložit?
Jak velká má tedy být naše finanční rezerva? Bude mi stačit 80 000 Kč nebo raději více? Odpověď je jednoduchá. Vždy musíte mít dostatek financí na to, abyste zaplatili nájem/hypotéku, jídlo, benzin, věci běžné denní potřeby apod. Tedy abyste pokryly všechny vaše nezbytné měsíční výdaje. Obecně se tedy doporučuje mít finanční polštář ve výši 6 až 12 měsíčních výdajů. A protože je má každý jinak vysoké, někomu bude stačit oněch 80 000 Kč, někomu méně či více.
Jak si železnou rezervu vytvořit? Krůček po krůčku
A nyní další důležitá otázka. Jak si na takovou rezervu našetřit? Někdo může už nyní vzít celou částku nebo část peněz a rezervu si založit takovým způsobem, aby ji měl dostupnou. Někdo musí začít od začátku. Důležité ale je začít hned! A vydržet.
Jestliže vám to vaše finanční situace dovolí, z každé výplaty si odložte 10 %. Ideálně si nastavte trvalý příkaz, aby vám každý měsíc odcházela stejná částka z běžného účtu na spořicí a vy se nemuseli o nic starat.
Mějte na paměti, že šetřit každý měsíc stejnou (byť i menší částku) je velmi důležité proto, abyste si železnou rezervu co nejdříve vytvořili. A pokud máte pocit, že nemáte z čeho šetřit, pak doporučujeme udělat si seznam výdajů. Při té snadno zjistíte, zda náhodou neutrácíte peníze za věci, které zas tolik nepotřebujete. A najednou máte volné peníze, které lze využít na budování železné rezervy .
Co dělat, když potřebuji extra peníze na dovolenou?
Stane se, že se ocitnete v situaci, kdy byste peníze z vaší železné rezervy mohli chtít využít. Na co? Tak třeba na dovolenou, dárky na Vánoce apod. Než na finanční rezervu sáhnete, dobře si to rozmyslete. Položte si 3 zásadní otázky:
- Obejdu se bez oné věci, na kterou si chci peníze vzít?
- Pokud se bez ní neobejdu, mohu si na ni našetřit jinak?
- Je pro mě důležitější moje finanční bezpečí nebo chvilkový rozmar?
Věříme, že jakmile si odpovíte na tyto 3 otázky, nebudete na vás finanční polštář sahat. A pokud si stále nejste jisti, jak si finanční polštář vybudovat, obraťte se na finanční poradce, kteří pomohou nejen s tvorbou finančního polštáře.
nebo
Další možností je kromě oněch 10 % si sečíst všechny nepravidelné výdaje a rozdělit si je do měsíčních plateb. Patří sem například výdaje za pojištění majetku a autopojištění, výdaje za dárky k vánocům, svátkům a narozeninám, výdaje na údržbu auta apod.
Když pak dojde na situaci, kdy si potřebujete ze své rezervy prostředky vybrat, budete mnohem opatrnější a nebude se vám chtít utratit tolik. Stávající nakumulování peněz na spořicím účtu totiž nebylo zase tak jednoduché.